Novinky
Dátum: 12.04.2024Správa: Po dlhej dobe opäť veľa nových vecí
Opäť z dôvodu obrovskej vyťaženosti sa až teraz dostávam k zoznamu noviniek. Pribudlo obrovské množstvo videí, nových skladieb a článkov. Rozšíril a aktualizoval som si poznatky o nové technológie a pokračujem v rámci vzdelávania ďalej. Vytvoril som nový projekt s názvom Wiki How to a pripravujem ďalší projekt s názvom Projects, kde budem mať zoznam všetkých projektov pod jednou strechou. Už viac nebudem pre každú službu a web uvádzať dlhý zoznam všetkého, na čom aktuálne robím alebo som robil. V rámci self-marketingu budú k dispozícii dva weby Projects a References. Projects bude obsahovať zoznam webov určených pre návštevníkov, kým References bude primárne zameraný na prezentáciu zručností a znalostí zo softvérového inžinierstva.
Dátum: 18.07.2022Správa: Konečne nový update
Ako to už býva, z dôvodu obrovskej vyťaženosti sa až teraz dostávam k zoznamu noviniek. Pribudlo obrovské množstvo videí, nových skladieb a článkov. Rozšíril a aktualizoval som si poznatky o nové technológie ako sú Firebase, Node.js, Express, MongoDB, Heroku, YAML, OpenAPI 3.0, Mongoose, Handlebars, winston, Jest, REST, WebRTC, Electron, Tailwind či webpack a pokračujem v rámci vzdelávania ďalej. V praxi som nazrel do sveta DevOps a v rámci súkromných projektov som vytvoril veľa redizajnov, nových templatov a aktualizácií.
Dátum: 30.12.2021Správa: Aktualizácia stránky
Na stránke som aktualizoval informácie. Noviniek je toľko veľa, že nemá čas ich zverejňovať. Na stránke ešte budem musieť upraviť/aktualizovať pätu, kde je zoznam aktívnych projektov, nakoľko niektoré projekty už nebudem podporovať a iné zmenili názov.
Dátum: 09.06.2021Správa: Nový hudobný kanál
V rámci YouTube tvorby som dokončil posledný YouTubový kanál s názvom The Best Relaxation and Meditation Music. Nájdete tu ukľudňujúcu/relaxačnú hudbu, ktorá je v dvoch verziách a to 1 hodina a 30 minút. Skladby na tomto kanáli môžu poslúžiť pre spánok, oddych, masáže, cvičenia a iné antistresové účely.
Dátum: 09.06.2021Správa: Obrovské množstvo noviniek
Za posledné obdobie som vytvoril množstvo videí, nových projektov, mnoho redizajnov a začal som predávať vlastné hudobné albumy. Moju tvorbu môžete podporiť kávou za 1 Euro, kúpou hudobných albumov alebo môžete byť mojim patrónom. Tiež som rozmýšľal, že zmením aj tento web na niečo modernejšie, ale v konečnom dôsledku je tento web stále ešte dizajnovo zaujímavý a jednoduchý na administráciu. V rámci nových projektov pribudlo nové How to ... kde som presunul aj môj blog a vytvoril som projekt The Best videos. Okrem toho som začal ponúkať množstvo nových produktov, pripravujem ešte dva projekty a v portfóliu mám už opäť Angular, kde momentálne prechádzam na verzie 11/12 a staré už nebudem podporovať.
Dátum: 27.12.2019Správa: Nové videá a webové stránky
Za posledné obdobie som vytvoril množstvo videí a konečne som dokončil aj weby pre YouTube kanály M.T.J. Show a M.T.J. Music. Postupne mi rastie sledovanosť a aj odberatelia, a tak verím, že vďaka vašej priazni budem v tejto kreatívnej činnosti naďalej aktívne pokračovať. Okrem tvorby videí som sa vrátil aj k tvorbe hudby, kde ak sa mi podarí, by som chcel čoskoro vydať novú skladbu.
Dátum: 17.11.2019Správa: Nové videá a frameworky
Od poslednej odmlky som vytvoril veľké množstvo videí pre všetky tri YouTube kanály a zároveň som spoznal aj nové frameworky NES-style CSS Framework, Flexbox Grid, ako aj PrestaShop, xt:Commerce, Scoop a IonCube. Inšpiroval som sa rôznymi autormi videí a do budúcna by som chcel priniesť nové typy videí s opäť vyššou kvalitou.
Dátum: 1.2.2019Správa: Nové projekty, nové videá a články
Dátum: 6.5.2018Správa: Aktualizácia projektov, nové videá a články
Pred pár dňami som prerobil Products Explorer web site, ktorého súčasťou je už YouTube API. Okrem toho som vytvoril veľa nových videí a článkov do projektu How to...
Dátum: 28.3.2018Správa: Nové projekty a YouTube
Dátum: 2.1.2018Správa: Nové projekty
Dátum: 28.8.2017Správa: Pracovná stránka
Aktualizoval som pracovnú stránku do nového responzívneho dizajnu a grafiky.
Dátum: 21.8.2017Správa: YouTube
Prednedávnom som začal pracovať na projekte pre YouTube. Aktuálne som pripravil projekt s názvom Products Explorer, kde mám pripravené viaceré recenzie, ktoré postupne budem zverejňovať. V projekte sú použité technológie Bootstrap 4, RequireJS, PHP7, jQuery, HTML5, JSON, CSS3, Gulp a Node.js. Projekt je zatiaľ v beta verzii a časom budú stránky upgradované do databázy vrátane zmeny layoutu a vytvorenia menu. Vzhľadom na postupné zdokonaľovanie sa v práci s videom a zvukom budú postupne zlepšované aj publikované videá.
Dátum: 21.8.2017Správa: Bugs Tracker
Po dlhšej dobe som dokončil ďalší zaujímavý projekt s názvom Bugs tracker. V projekte sú použité technológie Bootstrap 4, RequireJS, PHP7, jQuery, HTML5, JSON, CSS3, MySQL, Gulp a Node.js. Projekt je odpoveďou na spätnú väzbu od návštevníkov, ktorí budú môcť nájdené chyby reportovať priamo cez aplikáciu a sledovať stav riešenia.
Dátum: 26.6.2017Správa: Nové projekty
Po dlhých mesiacoch som dokončil projekty Online Website Analyzer a Online Broken Link Checker. Zároveň pripravujem projekt Bug reporter. Nové projekty už používajú Font Awesome, nové Cookies, Bootstrap 4, RequireJS, PHP7, jQuery, HTML5, JSON, CSS3, Gulp a Node.js. V najbližšej dobe ma čaká ešte niekoľko zaujímavých projektov, ktoré by som rád pripravil a postupne na nich skúšal nové technológie a nástroje, ktoré budem priebežne študovať.
Dátum: 21.5.2017Správa: Migrácia na Bootstrap 4 pokračuje
Dnes som dokončil migráciu ďalšieho projektu s názvom Online Website Analyzer, na ktorom som zistil, že alpha verzia má ešte problém s media rules. Zároveň som projekt vytvoril ešte viac responzívny, prešiel na Font Awesome a zlepšil vývojárske prostredie. Okrem týchto zmien prechádzam aj na nové Cookies, ktoré som upravil pre podporu Bootstrap 4.
Dátum: 12.5.2017Správa: Migrácia na Bootstrap 4
Po viac ako týždňovej aktívnej práci som konečne dokončil migráciu projektu Matej Lednár do Bootstrap 4. Webstránka by už konečne mala byť plne responzívna pre všetky typy zariadení.
Dátum: 25.4.2017Správa: Konanie vo veciach verejných
Na FB stránkach Chorvátsky Grob komunita som upozornil na e-mail, ktorý som dostal ohľadom problémov s domom smútku. Chcem poďakovať poslancom, že si tento príspevok okamžite všimli a počas prebiehajúceho zasadnutia schválili dotáciu 15 000 EUR na jeho rekonštrukciu.
Dátum: 19.4.2017Správa: Nová image website
Vytvoril som novú imidžovú webstránku Matej Lednár, ktorá stručne charakterizuje moje pracovné skúsenosti a otvára priestor pre nové príležitosti. V aplikácii sú použité technológie Bootstrap, jQuery, HTML5, JSON, CSS3, Gulp, Node.js.
Dátum: 15.4.2017Správa: Grantové programy
V rámci zapájania sa do komunálnej politiky som dnes vďaka komunikácii s obyvateľmi poslal niekoľko grantových programov poverenej osobe s cieľom dohliadať na úkony, aby bolo možné niektorý z nich získať.
Dátum: 15.4.2017Správa: Akčný plán pre výstavbu školy a škôlky
Okrem technologickej angažovanosti sa zapájam aj do komunálnej politiky a snažím sa riešiť súčasné problémy a vytvárať návrhy a odporúčania na zlepšenie zisteného stavu. Jednou z takýchto aktivít bola aj výstavba školy a škôlky, kde ako sa ukázalo - Výsledky akčného plánu, súčasná legislatíva má obrovské nedostatky a umožňuje nekalé praktiky a rozkrádanie aj na lokálnej úrovni. Verím, že túto situáciu vyriešime a použijeme všetky zákonné prostriedky aby došlo k náprave a potrestaniu vinníkov.
Dátum: 4.2.2017Správa: Prechod na novú štruktúru projektov
Dnes som dokončil prechod na novú štruktúru mojich projektov. Prvý projekt, ktorý túto novú štruktúru má plne aplikovanú, je Online RSS Reader. Projekty sú vytvárané v čisto developerskom adresári a cez gulp a pluginy je výsledný kód umiestnený do adresára pre release. Súčasťou tohto procesu dochádza k minifikácii a obfuskácii programového kódu a následne k mazaniu "odpadových" súborov. V rámci tohto procesu som sa vyhol minifikácii / kompresii obrázkov, keďže nie som zástancom znižovania kvality obrázkov, ktoré už sú v rámci svojich formátov komprimované. Do budúcna plánujem ešte aplikovať podporu pre projekty používajúce require.
Dátum: 4.2.2017Správa: Nový projekt Online Website Analyzers
Vytvoril som nový projekt s názvom Online Website Analyzers, ktorý obsahuje odkazy na viacero online bezplatných analytických a testovacích nástrojov.
Dátum: 4.2.2017Správa: Nový projekt Bootstrap Input Select
Na Github som umiestnil nový projekt Bootstrap Input Select. Ide o komponent pre framework Bootstrap, ktorý plánujem aplikovať v pripravovanom projekte. Komponent je kombináciou polí Input a Select. Používateľ tak má na výber preddefinované hodnoty alebo môže hodnotu vpísať priamo do poľa. Je možné, že komponentu pridám ešte nové funkcie ak to bude nový projekt vyžadovať.
Dátum: 23.1.2017Správa: Nový projekt Online Validators
Vytvoril som nový projekt Online Validators, ktorý obsahuje odkazy na takmer 40 validátorov. Obsah projektu je delený podľa kategórií HTML, CSS, Sitemaps, RSS, XML, XSD, XPATH, JSON a JavaScript, aby sa v ňom dalo veľmi rýchlo zorientovať. Dá sa povedať, že som do aplikácie dal to najlepšie, čo momentálne je na webe.
Dátum: 22.1.2017Správa: Nový projekt na GitHube
Na GitHub som umiestnil nový projekt s názvom Ads Blocker Detector. Aplikácia slúži na detegovanie softvéru, ktorý blokuje reklamu. Aplikácia má viacero nastavení od zobrazenie správ, cez zobrazenie vlastného obsahu až po zakázanie zobrazenia obsahu webu. Okrem viacerých funkcií je možné získať len informáciu, či blocker je aktívny. Ide o aplikáciu, ktorá si nájde široké uplatnenie.
Dátum: 12.1.2017Správa: Nový projekt na GitHube
Na GitHub som umiestnil nový projekt s názvom JSON to HTML head for PHP (json2htmlhead). Projekt slúži na generovanie HTML hlavičky z JSON dát čo sprehľadňuje HTML dokument a dáta pre hlavičku. Tento projekt používam aj v najnovších projektoch, kde okrem hlavičky generujem z JSON dát aj pätu a v niektorých prípadoch aj telo aplikácie.
Dátum: 3.1.2017Správa: Nový projekt Online RSS Reader
Vytvoril som novú aplikáciu Online RSS Reader. Aplikácia slúži na prezeranie RSS správ. Návštevník môže zadať vlastný odkaz na RSS, uložiť si ho, zmazať alebo vybrať niektorý z preddefinovaných kanálov. V aplikácii sú použité technológie Bootstrap, jQuery, HTML5, AJAX, JSON a CSS3. Aplikácia je plne responzívna a podporuje navigáciu a klávesové skratky.
Dátum: 1.1.2017Správa: Nový projekt Online Code Runner
Vytvoril som novú aplikáciu Online Code Runner. Ide o aplikáciu typu JSFiddle kde sa môže každý online učiť viacero technológií a frameworkov (CSS, HTML, JavaScript, jQuery, Dojo, Bootstrap, Angular). Zároveň aplikácia slúži aj pre rýchle testovanie pričom k dispozícii sú okrem šablón aj hotové príklady. V aplikácii sú použité technológie Bootstrap, jQuery, Dojo Toolkit, Angular, React, HTML5, JSON a CSS3. Aplikácia je plne responzívna a podporuje navigáciu.
Dátum: 29.12.2016Správa: Update projektu Work
Výrazne som prerobil projekt Work, ktorý využíva distribúciu komponentov a zároveň je schopný aj customizácie s minimálnymi zmenami vrátane rozšírenia dátovej štruktúry. Pravdepodobne podobným spôsobom časom aktualizujem aj projekt How to ...
Dátum: 28.12.2016Správa: Nové techniky v projektoch
V súčasnosti aktualizujem existujúce a pripravujem nové projekty, v ktorých som začal aplikovať nové techniky. Jednou z nich je generovanie obsahu z JSON dátovej štruktúry a vytvorenie hromadnej distribúcie komponentov / aktualizácie projektov z jedného miesta. To znamená, že zmena v komponente a jeho súčastiach (template, dáta, css) sa prejaví vo všetkých registrovaných projektoch pre daný komponent pričom nejde o odkazovanie sa registrovaných projektov na jedno miesto. Každý projekt je tak samostatne funkčný aj v prípade, ak by zdroj bol poškodený (samozrejme ak poškodený zdroj hromadne nepoškodí všetky registrované projekty). Keďže ide o "beta projekt", tak túto techniku budem postupne dolaďovať a zlepšovať aby bola čo najefektívnejšia. Úlohou tejto techniky je zabezpečiť aktuálne dáta pre všetky registrované projekty a nevykonávať tak aktualizácie pre každý projekt samostatne čo je už časovo náročné vzhľadom na pribúdajúce projekty a zároveň vedie k vyššej chybovosti.
Dátum: 28.12.2016Správa: Nový projekt Online Web Tools
Vytvoril som novú aplikáciu s názvom Online Web Tools . Aplikácia je určená pre programátorov, ktorí budú mať k dispozícii viacero zaujímavých a prínosných aplikácií so širokou škálou využiteľnosti. V aplikácii sú použité technológie Bootstrap, jQuery, HTML5, JSON a CSS3. Aplikácia je plne responzívna a podporuje navigáciu.
Dátum: 28.12.2016Správa: Nový projekt Online Website Registration
Vytvoril som novú aplikáciu s názvom Online Website Registration. Aplikácia je určená pre tvorcov webov, ktorí môžu registrovať svoje stránky do desiatok služieb vrátane priamej registrácie. V aplikácii sú použité technológie Bootstrap, jQuery, HTML5, JSON a CSS3. Aplikácia je plne responzívna a podporuje navigáciu.
Dátum: 24.12.2016Správa: Nový projekt Online Length Checker
Vytvoril som novú aplikáciu s názvom Online Length Checker. Aplikácia je určená pre tých, ktorí potrebujú zistiť veľkosť textu, prípadne text "osekať" na požadovanú dĺžku. Je to odozva na množstvo webov, kde vo formulároch sa zobrazujú chybové hlásenia typu: pole môže mať maximálne xyz znakov. Vďaka tejto aplikácii bude mať používateľ vstupné dáta oveľa viac pod kontrolou a rýchlejšie vyplní tento typ formulára. V aplikácii sú použité technológie Bootstrap, jQuery, HTML5, AJAX, JSON a CSS3. Aplikácia je plne responzívna a podporuje klávesové skratky.
Dátum: 17.12.2016Správa: Nový projekt Online Content Generator
Vytvoril som novú aplikáciu s názvom Online Content Generator. Aplikácia je určená pre tých, čo potrebujú konkrétnu dĺžku textu napríklad pre testovacie účely. Aplikácia generuje čísla 0 a 1 alebo zadaný pattern. V aplikácii sú použité technológie Bootstrap, jQuery, HTML5, AJAX, JSON a CSS3. Aplikácia je plne responzívna a podporuje klávesové skratky.
Dátum: 17.12.2016Správa: Aktualizovaný projekt História počítačov
Bol aktualizovaný projekt História počítačov. Konkrétne bola vylepšená navigácia prostredníctvom klávesnice.
Dátum: 25.10.2016Správa: Aktualizácia projektu How to ...
Bol aktualizovaný projekt How to ..., kde bol znova upravený dizajn, vytvorené nové sub menu a pridaná podpora WAI-ARIA, ktorá bude postupne rozširovaná.
Dátum: 26.08.2016Správa: Aktualizácia projektu How to ...
Bol aktualizovaný projekt How to ..., kde bol upravený dizajn a opravená chyba, ktorá spôsobovala nemožnosť vytvorenia komentárov. Verím, že návštevníci budú opäť využívať možnosť pridávania komentárov a obohatia napísané články.
Dátum: 17.04.2016Správa: Aktualizácia projektov
Dátum: 01.04.2016Správa: Aktualizácia projektu How to
Vykonal som úpravy na How to ... vrátane odstránenia množstva bugov, ktoré za tú dobu vznikli, keďže procesy sú automatizované no nepočítali s množstvom situácií, ktoré sa za túto dobu vyskytli. Zároveň uvažujem na upgrade editora článkov a aj novom hostingu, ktorý už bude na samostatnej doméne.
Dátum: 12.01.2015Správa: Nové technológie
Už niekoľko týždňov spoznávam technológie AngularJS, Bower, Firebase a Gulp. Verím, že mi nové technológie opäť pomôžu sa postupne posunúť na ďalšiu vedomostnú úroveň.
Dátum: 16.11.2014Správa: Prekročená hranica 300 článkov
V projekte How to ... bola prekročená hranica 300 článkov a nové rekordy návštevnosti. Verím, že s pribúdajúcim obsahom bude návštevnosť naďalej rásť a neskôr pribudne aj fórum.
Dátum: 14.11.2014Správa: História počítačov
Bola dokončená nová verzia projektu História počítačov s aktualizáciou niektorých článkov. Na projekte boli použité technológie CSS, HTML, jQuery, RequireJS, JavaScript a PHP, vďaka ktorým bola vytvorená modularizácia JavaScriptu s použitím AMD. Zároveň bola vytvorená podpora navigácie prostredníctvom klávesnice. V budúcnosti by som rád pridal novú grafickú tému, pridal a aktualizoval články a použil nový engine aj v projekte How to ....
Dátum: 13.9.2014Správa: Aktualizácia Histórie počítačov
Už pár týždňov pripravujem novú verziu projektu História počítačov. Bol vytvorený nový engine, ako aj použité nové a upravené 8-bitové fonty, čo dodalo projektu nový nádych. Vzhľadom na veľký rozsah obsahu, bude tento projekt uvedený najskôr v novembri, prípadne ho zverejním ako beta s odkazom aj na starý projekt.
Dátum: 3.8.2014Správa: Nový projekt
Minulý týždeň som začal participovať na ďalšom zahraničnom projekte pre významnú nadnárodnú organizáciu. Hlavnými charakteristikami sú responsive design, REST, offline data storage a moderné JS a CSS frameworky. Tentoraz ide o projekt založený na C# a ASP.NET Web API 2, a tak sa po dlhšej dobe vraciam k Visual Studiu. Verím, že tieto nové výzvy ma opäť posunú o ďalší krok vpred.
Dátum: 7.7.2014Správa: Bubble design
V týchto dňoch som vytvoril nové stránky MLD Group a Moje projekty v novom dizajne, ktorý som nazval Bubble design. Na stránkach Moje projekty pribudla sekcia micro sites, kde by som chcel postupne umiestňovať malé stránky so zaujímavými dizajnami a užitočnými riešeniami. Pôjde tak o doplnok k projektu How to ..., ktorému sa z dôvodu časového zaneprázdnenia nestíham naplno venovať.
Dátum: 23.4.2014Správa: Mobilné aplikácie
V súčasnosti som navrhol architektúru pre mobilnú verziu enterprise riešenia, ktoré súčasne vyvíjam aj ako RIA aplikáciu, v rámci ktorej som sa zameral na funkcionalitu a dizajn jednotlivých mobile widgetov z frameworku Dojo. Niektoré základné úpravy widgetov by som chcel postupne zverejňovať na stránkach projektu How to ..., ako aj na GitHube. Tie pokročilejšie si zatiaľ nechám ako know-how pre ďalšie projekty do budúcna, keďže sú tvorené na základe dizajnovej štúdie zákazníka.
Dátum: 29.12.2013Správa: Prekročenie hranice 250 článkov na projekte How to ...
V rámci projektu How to ... som prekročil hranicu 250 článkov. Momentálne pracujem na rekonštrukcii projektu História počítačov. Žiaľ momentálne neviem ako dlho bude rekonštrukcia trvať, no rád by som ju dokončil do tretieho kvartálu 2014. Zároveň uvažujem, že pre efektívnejšie vyhľadávanie projektu How to ... zmením vlastnú funkciu vyhľadávania za vyhľadávanie od spoločnosti Google.
Dátum: 6.6.2013Správa: Dokončenie optimalizácie projektu How to ...
V rámci projektu How to ... bola vykonaná ďalšia rozsiahla údržba ako príprava na neskoršiu migráciu na samostatnú doménu a pripravovaný donation program. Zároveň už niekoľko mesiacov pôsobím u nového zamestnávateľa na ďalšom zahraničnom projekte ako software engineer, kde okrem front-end vývoja vykonávam aj pozíciu Java junior developera.
Dátum: 16.5.2013Správa: Rozsiahla optimalizácia projektu How to ...
V rámci projektu How to ... bola dokončená rozsiahla optimalizácia a vykonaná oprava viacerých chýb. Súčasný systém má zabezpečiť rýchlejšie nahrávanie dát aj pri postupnom zväčšovaní niektorých stránok, na ktoré bude časom pravdepodobne aplikované stránkovanie. Projekt How to ... zároveň prekročil hranicu 180 článkov a každým mesiacom sa "teší" z novej rekordnej návštevnosti.
Dátum: 7.2.2013Správa: Prechod na back-end
V rámci projektu How to ... som dokončil prechod z front-endu na back-end. Výsledkom je minimalizácia AJAXu a maximalizácia indexovania vo vyhľadávačoch.
Dátum: 30.1.2013Správa: Refaktoring stránok Projekty spoločnosti MLD Group
V rámci pripravovaných úprav existujúcich projektov som kompletne refaktoroval projekt s názvom Projekty spoločnosti MLD Group. pričom dizajn zostal nezmenený.
Dátum: 29.1.2013Správa: Redizajn projektu How to ...
Cez víkend bol vykonaný redizajn a refaktoring projektu How to.... Dúfam, že návštevníci budú s novým dizajnom spokojní. Zároveň postupne pokračujem v refaktoringu existujúcich starých projektov.
Dátum: 10.1.2013Správa: Aktualizácia Pracovnej stránky a projektu How to ...
Z dôvodu problémov s crawlermi bola pracovná stránka, a aj projekt How to..., prerobené z AJAXu na typ server side aplikácii. Časť funkcionalít How to... zostáva naďalej v AJAXe.
Dátum: 26.12.2012Správa: Aktualizácia projektu XHTMLCode2Web
V rámci plánovanej úpravy existujúcich starých projektov bol refaktorovaný projekt XHTMLCode2Web, ktorý slúži na konverziu znakov &, <, >, ", ' v dokumente. Je určený pre používateľov, ktorí chcú vkladať ukážky zdrojového kódu HTML do súborov HTML alebo PHP.
Dátum: 23.11.2012Správa: Spustenie projektu How To ...
Dokončil som nový projekt s názvom How to ..., ktorý nahradí už starší a nevyhovujúci projekt eXpert Code. Časť z článkov bude zo starého projektu prenesená, ostatné už nebudú podporované. V budúcnosti sa chcem vrátiť ešte k starým funkčným projektom, opraviť ich, prípadne celé refaktornúť. Popri tom sa opäť vraciam k štúdiu technológií PHP a MySQL a neskôr, ak budem stíhať, chcem si pozrieť aj úvod do jazyka Java. Týmto budem mať zbierku zo znalostí programovacích jazykov už kompletnú.
Dátum: 12.10.2012Správa: JavaScript loadery na GitHube
Na GitHub som umiestnil ďalší projekt s názvom My Scripts Loader obsahujúci tri podprojekty s názvami SC loader (Simple Scripts Loader), SMD Loader (Synchronous Module Definition Loader) a AMD Loader (Asynchronous Module Definition Loader). Zároveň dokončujem administrátorskú konzolu pre nový projekt s názvom How to ... a zdokonaľujem už zverejnené projekty na GitHube.
Dátum: 20.09.2012 Správa: Vynovená pracovná stránka
V rámci revízie existujúcich internetových stránok boli niektoré weby zrušené a zároveň bola vykonaná rekonštrukcia pracovnej stránky vrátane prechodu na HTML5.
Dátum: 16.09.2012Správa: Nové projekty
Na GitHub som umiestnil dva nové projekty s názvami My highlighter a My textarea. Kým projekt My textarea je už pravdepodobne finálny a nebudem ho ďalej upravovať, projekt My highlighter plánujem postupne vylepšiť minimálne o uvedené TODO úlohy.
Dátum: 16.09.2012Správa: Nový projekt
V blízkej budúcnosti by som chcel nahradiť eXpertCode novým projektom s názvom How To. Chcel by som v ňom prezentovať novonadobudnuté poznatky a zároveň vytvoriť web s úplne novou štruktúrou a typom informácií. V rámci procesu nahradenia pôvodného projektu eXpertCode sa budem snažiť v How To publikovať aj články z eXpertCode.
Dátum: 28.11.2011Správa: Nové pôsobenie
Už niekoľko mesiacov pôsobím v stredne veľkej softvérovej firme zaoberajúcej sa vývojom ERP a CRM systémov vrátane vývoja softvéru na mieru, ktorá mi otvára nové možnosti odborného rastu v oblasti web developmentu. Postupne zisťujem s akými problémami sa musia vývojári trápiť pri vývoji rozsiahlych IS, s ktorými bežný webový dizajnér zväčša neprichádza do kontaktu. Verím, že táto nová výzva a postupné zvládanie nových a náročných úloh mi otvoria bránu k novým príležitostiam a zároveň rozšíria portfólio doterajších znalostí.
Dátum: 25.11.2011Správa: Vydanie nových publikácií
Boli vydané pravdepodobne posledné publikácie pričom sa postupne sústreďujem už len na kľúčové ciele. Súčasťou týchto zmien je aj upustenie od viacerých činností, medzi ktoré patrí tvorba článkov pre médiá, odborné prednášky, účasť na rôznych konferenciách či ukončenie podpory viacerých mojich internetových projektov. Zároveň sa sústreďujem na detailnejšie spoznanie noviniek HTML5, CSS3, Dojo a celého front-end developmentu. Popri tom postupne spoznávam jQuery a neskôr by som sa rád pozrel na Javu a ešte raz vrátil k technológii XML, presnejšie XSLT a XPath.
Dátum: 15.9.2011Správa: Štúdium nových technológií
V súčasnosti sa zameriavam na framework Dojo toolkit a jeho časti Dojo, Dijit a DojoX. Popri tom si postupne rozširujem poznatky z HTML5 a XSLT, a zároveň spoznávam niektoré techniky a nové prvky JavaScriptu a DOM. Zároveň sa budem snažiť v blízkej dobe sprístupniť už pripravené publikácie.
Dátum: 9.8.2011Správa: Dokončenie publikácií
Boli dokončené publikácie s názvom Vytvárame web s jazykmi XHTML a CSS a XHTML na plný plyn. V súčasnosti sa dokončujú publikácie XML na plný plyn a Postupy, návrhy a odporúčania ako obstarávať transparentne a hospodárne. Všetky publikácie budú do e-shopu uvedené súčasne. (Doplnené: posledné dve publikácie neboli z časových dôvodov nakoniec dokončené.)
Dátum: 29.7.2011Správa: Dokončenie publikácií
Boli dokončené publikácie s názvom 380 tipov a trikov ako upravovať web a Spoznávame DOM a BOM s jazykom JavaScript. V súčasnosti sa dokončujú publikácie XHTML na plný plyn a Vytvárame web s jazykmi XHTML a CSS. Všetky štyri publikácie budú do e-shopu uvedené súčasne a následne stiahnuté staršie vydania.
Dátum: 1.7.2011Správa: Ukončenie štúdia
Dnes som úspešne ukončil doktorandské štúdium a získal titul PhD. Touto cestou by som sa chcel ešte raz poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na výskumoch, podporovali ma, ako aj môjmu školiteľovi doc.Ing.Milanovi Feketemu, PhD. za skvelú spoluprácu a vedenie v rámci doktorandského štúdia. Zároveň som začal prezentovať niektoré úvahy, názory a predpovede na blogu stránok IT News. Taktiež pracujem na dokončení publikácie s pracovným názvom Spoznávame DOM a BOM s jazykom JavaScript.
Dátum: 8.6.2011Správa: Prekročená hranica 700 článkov
V rámci svojej publikačnej činnosti som tento mesiac prekročil hranicu 700 článkov. Zároveň som dokončil všetky práce a dokumenty pre ukončenie PhD. O tri týždne ma čaká záverečná obhajoba a koniec 10-ročného štúdia na vysokej škole. Verím, že všetko čo som pre vzdelanie a svoj rozvoj obetoval, sa mi časom vráti aj s úrokmi. Postupne začínam utlmovať niektoré aktivity a viac sa zameriavať na nové príležitosti.
Dátum: 12.4.2011Správa: Prerobené propagačné materiály
Dnešným dňom boli v rámci mnohých zmien súvisiacich s redizajnom firemného webu dokončené aj propagačné materiály vrátane reklám a úprav všetkých webov. Zároveň som doštudoval jazyk C vrátane zmien verzie C99, čím som si splnil jeden z ďalších neplánovaných cieľov z minulosti. Časť poznatkov skúsim zverejniť na eXpert Code. Postupne pracujem aj na dokončení publikácie Aplikujeme DOM s jazykmi XHTML, CSS a JavaScript.
Dátum: 6.2.2011Správa: Dokončenie výskumu
Bol dokončený výskum a výskumná práca. Budúci týždeň ma čaká interná obhajoba výskumu. Tiež bol pripravený článok spoznávame JavaScript a dokončený rukopis publikácie JavaScript na plný plyn. Plánovaný termín vydania je 2/2011.
Dátum: 5.12.2010Správa: Prekročená hranica 600 článkov
V rámci svojej publikačnej činnosti som tento mesiac prekročil hranicu 600 článkov. Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým čitateľom, ktorí ma vďaka svojim reakciám a pozitívnym ohlasom donútili túto činnosť ešte nezavesiť na klinec.
Dátum: 3.12.2010Správa: Dokončenie knihy
Bola dokončená publikácia s názvom Spoznávame jazyk Pascal. Zároveň pripravujem beta verziu dizertačnej práce a postupne spracovávam všetky doručené dotazníky a vykonané rozhovory. Touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí podporili môj výskum zameraný na zlepšenie stavu v obstarávaní. Okrem toho dokončujem ďalšie rozpracované publikácie a ešte pred Vianocami plánujem prerobiť web spoločnosti MLD Group.
Dátum: 18.11.2010Správa: Prieskumy a rozhovory
Odovzdal som druhú verziu dizertačnej práce. Zároveň postupne dokončujem rozhovory a analyzujem dotazníky z prieskumov. Popri tom dokončujem publikáciu s pracovným názvom Spoznávame Turbo Pascal a pripravil som niekoľko článkov na eXpert Code.
Dátum: 27.10.2010Správa: Konferencia Procesné riadenie 2010
Na medzinárodnej odbornej konferencii s názvom Procesné riadenie 2010 som prezentoval Nákladový model výberu dodávateľa. V súčasnosti dokončujem druhú verziu dizertačnej práce a čakám na spätnú väzbu od účastníkov konferencie k prednášanej téme. V rámci zefektívnenia daného modelu smerom k aplikácii do praxe sa pokúsim požiadať aj zástupcov Úradu pre verejné obstarávanie o poskytnutie názoru k danému modelu. (Doplnené: Návrh bol na základe výsledkov vyskumných metód ešte upravený. Výsledná podoba návrhu bola zverejnená v dizertačnej práci.)
Dátum: 18.10.2010Správa: Konferencie
V súčasnosti pripravujem dva príspevky na konferencie, ktoré budú aj v zborníkoch. Popri tom pracujem na článkoch pre médiá a mojich publikáciách. Zároveň sa rozšírilo portfólio mojich rozrobených kníh o jazyk Turbo Pascal. Verím, že toto je už posledná technológia, o ktorej som sa rozhodol niečo napísať :-).
Dátum: 18.10.2010Správa: VMWorld 2010 Copenhagen
Minulý týždeň som prijal pozvanie firmy HP na výstavu VMWorld 2010 do Copenhagenu. Aj keď po organizačnej stránke táto akcia nebola dokonale zvládnutá, odniesol som si množstvo rôznych skúseností a poznatkov. Ako sa hovorí, čo ma nezabije, to ma posilní. Verím, že získané skúsenosti v budúcnosti vhodne zužitkujem.
    Bella center    VIP večera so zástupcami hostiteľa    VIP večera so zástupcami hostiteľa
Dátum: 30.9.2010Správa: Prieskum stavu obstarávania na Slovensku
Začal som vykonávať prieskum stavu obstarávania na Slovensku. Súčasťou prieskumu sú rozhovory s osobami pôsobiacimi v obstarávaní a dotazníky zamerané na zistenie stavu obstarávania a efektivity elektronických aukcií. Prieskumy sú súčasťou výskumnej práce zameranej na efektivitu a transparentnosť obstarávania. Výsledky prieskumov spolu s množstvom analýz by mali byť zverejnené v 1 kvartáli 2011. V prípade, že máte záujem podporiť túto akciu a zúčastniť sa prieskumu, prosím kontaktujte spoločnosť MLD Group.
Dátum: 16.8.2010Správa: Dokončenie knihy a články
Bola dokončená publikácia s názvom CSS na plný plyn, ktorej pracovný názov bol Príručka programátora - Prehľadný sprievodca jazykom CSS 2.1 - 2. vydanie. Zároveň bolo pripravených viacero článkov na tému programovanie. Okrem toho boli pripravené články Riadime bod obnovenia, Ako na kompatibilitu aplikácií, Mobilné zariadenia na cesty a ďalšie.
Dátum: 30.6.2010Správa: Dokončenie rukopisu
Bol dokončený obsah 2. vydania knihy s názvom Príručka programátora - Prehľadný sprievodca jazykom CSS 2.1. Kniha má cca 480 strán a v súčasnosti prebieha jej korektúra. V priebehu mesiacov júl a august by mohla byť už v predaji.
Dátum: 30.6.2010Správa: Čistenie počítačov a ďalšie články
Bol dokončený dvojdielny seriál zameraný na ošetrovanie výpočtovej techniky vrátane čistenia vnútra počítača. Články by mali byť zverejnené v magazíne PC Revue. V súčasnosti pripravujem články na tému Jazyk C++, Vývojové prostredia pre programátorov, Číselné sústavy a recenziu grafického programu Xara Designer Pro 6.
Dátum: 13.5.2010Správa: Prekročená hranica 500 článkov
V tomto mesiaci bola prekročená hranica 500 článkov, ktoré boli zverejnené v 8 médiách.
Dátum: 13.5.2010Správa: Dodržiavanie štandardov a špecifikácií
Pre magazín Infoware som pripravil článok zameraný na dodržiavanie štandardov a špecifikácií.
Dátum: 8.4.2010Správa: Aktualizácia firmvéru a BIOSu
Pre magazín PC Revue som pripravil článok zameraný na aktualizáciu BIOSu a firmvéru na počítačoch. Zároveň bola opravená chyba v e-shope, ktorá po posledných úprava negenerovala v e-mailovej objednávke cenu tovaru.
Dátum: 26.3.2010Správa: Odstraňovanie problémov
Pre magazín PC Revue som pripravil článok zameraný na detekciu a odstraňovanie problémov na zariadeniach vrátane počítačov.
Dátum: 25.3.2010Správa: Predpovede
Dátum: 25.3.2010Správa: Dokončenie kníh
Boli dokončené publikácie Tvorba webových stránok s jazykmi XHTML a CSS a Príručka programátora - Prehľadný sprievodca jazykom XHTML 1.1 - Druhé vydanie. V súčasnosti pracujem na dokončení ďalších troch publikácií, ktoré sú vo viac ako 70 percentnom rozpracovaní. V najbližších dňoch pripravujem malú úpravu dizajnu projetku e-Books.
Dátum: 17.3.2010 Správa: Opera software
Včera som mal možnosť sa stretnúť so zástupcami spoločnosti Opera software, ktorí mi predstavili novinky ohľadom mobilných aj desktopových prehliadačov Opera. Týmto chcem ešte raz poďakovať Johanovi Borgovi a Slawomirovi Sochajovi za pozvanie a príjemné posedenie. Dúfam, že všetci čo čítali tento článok, už majú Operu nainštalovanú :-).
Johan vľavo a Slawomir vpravoJa a Johan (Vice President, Consumer Engineering)Ja a Slawomir (Communication Manager)
Dátum: 15.3.2010 Správa: 3D technológie
Dokončil som článok zameraný na 3D technológie. Jeho upravená podoba bude zverejnená v magazíne BZ! Pre magazín PC Revue som pripravil článok zameraný na optimalizáciu operačného systému Windows XP.
Dátum: 5.3.2010Správa: Chyba vo validátore W3C pokračovanie
Rovnaká chyba nastala aj pri elemente rt. Po bližšej analýze som zistil, že problémom je spracovanie slovenskej znakovej sady. Chyba v elemente rt bez úpravy deklarácie XML sa prestala vyskytovať, keď písmeno ň bolo nahradené písmenom n. Chyba bola zaslaná konzorciu W3C.
Dátum: 4.3.2010Správa: Chyba vo validátore W3C
V rámci dokončovania publikácie bola identifikovaná zaujímavá chyba vo validátore konzorcia W3C. Chyba sa týka bieleho miesta v deklarácii XML. Ak sa pri použití elementu legend nevloží za atribút encoding biele miesto, validátor ohlási chybu. Chyba bola odoslaná konzorciu W3C.
Dátum: 24.2.2010Správa: Jazyk XHTML a atribút style
Súčasťou obsahu pripravovanej publikácie s názvom Tvorba webových stránok s jazykmi XHTML a CSS je aj podrobný prehľad jazyka XHTML. V rámci opätovného "prekopania" jazyka XHTML som zistil menší rozdiel medzi odporúčaním konzorcia W3C a aktuálnou DTD pre dokumenty XHTML, ktorý je uvedený na stránkach projektu How to ....
Dátum: 24.2.2010 Správa: Nedostupnosť publikácií
V krátkej dobe bude časť z ponuky publikácií nahradená prepracovanými vydaniami vrátane nových titulov. Čitatelia sa môžu tešiť na nový dizajn, štýl a bohaté množstvo nových informácií.
Dátum: 24.2.2010 Správa: Novinky
Na pracovnú stránku pribudla sekcia News, ktorá bude informovať o aktuálnom dianí z môjho pracovného života. Jej úlohou je prezentovať čiastočne dosiahnuté úspechy z hľadiska odbornej praxe a vykonávaných činností.
© 2003-2024 PhDr. Matej Lednár, PhD.